Dünyanın En Ünlü Bale Gösterileri

Balenin dünya üzerinde etkisini güçlendiren ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan dünyanın en ünlü bale gösterileri önemli eserler, bugün büyük dans toplulukları tarafından sahneleniyor. İlk kez sahneye koyuldukları zaman ise asırlar öncesine dayanıyor. Dönemim şartlarına göre kusursuz bir performansla seyirci karşısına çıkan eserlerin müzikleri ise bugün sanatın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bale eserleri için müzik besteleyen müzisyenlerin sayısı hayli fazla. Biz Çaykovski’nin en önemli 3 eserini bir araya getiriyoruz.

Ünlü bestecilerin kaleminden çıkan ve yıllardır aynı heyecanla sahnelenen dünyanın en ünlü bale gösterileri:

Uyuyan Güzel

Klasik bale türünün en önemli eseri olarak kabul edilen Uyuyan Güzel, Çaykovski’nin müziği, Marius Petipa’nın koreografisi ve Mariinsky topluluğunun dansçılarını bir araya getiren çok özel bir gösteridir. İlk kez 1890 yılında St. Petersburg’da sahnelenen ve en kusursuz bale gösterisi olarak dikkat çeken eser için aynı zamanda konservatuarda üzerine incelemeler yazıldı. Asıl şöhretine ise 19’uncu yüzyılda kavuşmuştur.

Dünyanın en ünlü bale gösterileri arasında yer alan Uyuyan Güzel’in konusu güçlü bir hükümdarın kızının doğum gününü kutlamak için perilerin de davetli olduğu büyük bir parti geçmektedir. Periler sırayla bebek prensese güzellik, sağlık, müzik yeteneği gibi hediyeler vermiştir. Kötü kalpli peri ise bebeği lanetlemiştir. Prenses 16 yaşına geldiğinde eline batacak bir iğne ile ölecektir.

Bale gösterisi Uyuyan Güzel’de konuklar arasından iyi kalpli bir başka peri ortaya çıkar ve laneti hafifletir. Prenses ölmeyecektir ancak uykuya dalacaktır. Kral, kızını korumak için ülkedeki tüm sivri uçlu iğneleri toplatır ve iğne kullanmayı yasaklar. Ancak yine de prenses 16 yaşına geldiğinde kötü kalpli peri bir şekilde kıza ulaşarak onu uyutur. Yüz yıl sonra ise bir prens uyuyan güzeli öper ve onu uyandırır. Bale eserleri arasında en çok izlenenlerden olan Uyuyan Güzel, dünyanın farklı ülkelerinde sergilenmektedir.

Fındıkkıran

Bale gösterileri düşünüldüğü zaman akla ilk gelen isimlerden biridir Fındıkkıran… Çaykovski’nin son bestelediği bale olması mı yoksa muazzam konusu mu onu bu kadar popüler yapmıştır bilinmez ama kişilerin üzerindeki etkisi büyüktür. Eserin konusu ise küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağıyla ilgidir. Oyuncakla ilgili çeşitli rüyalara dalan minik kız, büyü-masal tarzı bir dünyanın kapılarını aralar. Sergilenme tarihi ise 1892 tarihine dayanır. En önemli özelliği ise yeni yıl kutlamalarıyla özdeşlemiş olmasıdır.

Dünyanın en ünlü bale gösterisi Fındıkkıran’ın konusu küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağıyla ilgilidir. Oyuncakla ilgili çeşitli rüyalara dalan minik kız fantastik bir dünyanın kapılarını aralar. Sonrası ise küçük kızın başına gelen olaylar anlatılır. En ünlü bale gösterileri arasında yer alan Fındıkkıran oldukça eğlenceli bir oyundur.

Kuğu Gölü

1877 yılında ilk kez Moskova’da sergilenen Kuğu Gölü, dört perdelik gösterisiyle tüm dünyada adını duyurmayı başarmıştır. Ancak hemen değil… Zira ilk kez sergilendiğinde oyun beğenilmemiştir. Eserin müziklerine imzasını atan Çaykovski ise bu başarısızlıktan dolayı kendini sorumlu tutarak 12 yıl boyunca başka bale eseri bestelememiştir. Ancak daha sonra yeniden koreografiler yapılarak sergilenmiş ve yıllar boyu akıllara kazınacak bir gösteriye imza atılmıştır. Eserin konusu ise şu şekildedir; bir büyücü tarafından arkadaşları ile birlikte kuğuya dönüştürülen ve ancak bir erkeğin aşkı ile tekrar insan kılığına dönüşebilecek olan Odette ile Prens Siegfried arasındaki aşk anlatılır. Eserde büyücünün, kızı Odil, prenses Odette kılığına girerek prensi kandırmaya çalışacaktır.

Yıldız Akademi Yıl Sonu Bale Gösterileri

Yıldız Bale Akademi olarak çocuk bale eğitimi gösterileri ile çocuklarımızın neler öğrendiklerini görücüye çıkarıyoruz. Yıl sonu düzenlenen bale gösterileri ile eğlenceli şovlar ve klasik bale gösterilerini sahneye taşıyoruz. Öğrencilerimiz eğitimlerde öğrendiklerini ailelerine ve eğitmenlerine gösterme şansı buluyorlar. Siz de çocuklarınızın bale eğitimi sonrasında keyifli gösterilerde yer almasını istiyorsanız eğitmenlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.