Bale Kıyafetleri ve Aksesuarları – Bale Yaparken Ne Giyilir?

Zengin ve gösterişli sahnesi ile bilinen balenin olmazsa olmaz aksesuar ve kıyafetleri vardır. Abartılı makyajlar ve renk kullanımları bu zenginliğin simgesidir adeta. Parmak uçlarında yapılan bir dans olması sebebiyle de kişinin fiziksel dengesini koruyacak ürünlerin kullanımını gerektirir. Çok fazla bir ücreti olmayan bale kıyafetleri almanız zor olmayacaktır. Bale kostümleri ve aksesuarlarını okullarda ve bale kostümü satan dükkanlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bale kıyafetleri;

  • yetişkin kıyafetler ve
  • çocuk kıyafetleri olmak üzere ikiye ayrılır.

Farklı renklerde ve tasarımlarda olan bale kostümleri oldukça ilgi çekicidir. Özellikle küçük hanımlar bu kıyafetlere bayılıyorlar.

Bale Kostümleri

Bale kostümleri ailelerin kolayca bulacakları ve yıllarca kullanılabilecek kostümlerdir. Bale kıyafetleri sayesinde çocuğunuz baleyi daha çok sevecektir. Bale eğitimi için almanız gereken bale kostümleri:

Tütü: Bale kıyafetleri arasında en önemli olan tütüdür. Balerinlerin dans ederken giydikleri çok kısa ve kat kat olan kabarık etekliğe verilen isim olan tütü, balerinlerin en dikkat çeken kıyafetleridir. Pembe ve beyaz renklerin tercih edildiği tütüler her balerinin olmazsa olmaz kıyafetidir.

Mayo: Bale kıyafeti olarak mayolar balerin ve baletlerin bedenini saran ve zarif görünmesini sağlayan; ayrıca çorabın üstüne giyilen giysidir. Elastik tasarımları sayesinde balerin ve baletlere rahat hareket etme imkanı veren mayolar bale eğitimleri öncesinde mutlaka alınmalıdır.

Point: Bale parmak uçlarında yapıldığı için dansçıların özel bir ayakkabı giymesi gerekir. Balerin ve baletlerin dans ayakkabısı olan point, bale eğitimi öncesinde alınır. Bale kostümü olan pointler rahat olmalıdır ve parmak uçlarını acıtmayacak malzemeden yapılmalıdır. Bu nedenle point seçerken dikkatli olmak gerekir. Bale eğitmenleri bu konuda aileleri yönlendirebilir.

Çorap: Dansçıların point içine giydikleri pamuk ve terletmeyen giysilerdir. Ayakların terlemesi hareket zorluklarına neden olacağı için çorapların seçimine dikkat edilmelidir. Bale kıyafetleri için tamamlayıcı bir giysidir.

Bale eteği: Tütü ile karıştırılmaması gereken bale eteği kabarık olmayan ve genellikle antremanlar sırasında giyilen bale giysisidir. Bale eteği dansçınını hareketlerini daha rahat yapmasını sağlar.

Bale Aksesuarları

Bale kıyafetleri dışında bale aksesuarları da eğitimlerin ve sahne gösterilerinin olmazsa olmazıdır. En çok kullanılan bale aksesuarları:

Bale taçları: Sahneye çıkarken kostümü tamamlayıcı olan bale aksesuarları arasındadır. Genellikle parlak taşlarla süslüdür. Koreografiye ve hikayeye uygun seçilir. Dansçının zarafetini gözler önüne sermesi açısından önemlidir. Özellikle kız çocukları tarafından en çok sevilen bale aksesuarıdır.

Tütü çantası: Kabarık olan tütünün taşınmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Her balerinin edinmesi gereken bale aksesuarıdır. Aileler tarafından bale kursu öncesinde alınması gerekir.

Eldiven: Özellikle balerinler tarafından kullanılan bale aksesuarı. Kostümlerin tamamlayıcısı olarak kullanılır. Balerinin ellerinin dansta önemli olduğu koreografilerde çok tercih edilmez ancak genellikle dekora uygun olması ve dansçıyı zorlamaması tercih edilir.

Takı: Balede dansçıya zarar vermeyecek takılar kullanılabilir. Zıplama ve dönüşlerin çokça kullanıldığı balede genellikle ufak ve inci küpeler tercih edilir.

Bale Kıyafetleri ve Aksesuar Fiyatları

Bale kıyafet fiyatları bütçenizi zorlamayacaktır. Bale kursu eğitmenlerinizden alacağınız önerilerle çocuklarınız için en iyi bale kıyafetlerini alabilirsiniz.Bale kıyafet ve aksesuar fiyatları çocuğunuzun yaşına ve ürünlerin kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

Başlı başına şov olan bale, büyüleyici kıyafetleri ve aksesuarları ile sahnelerde harikalar yaratır. Yüzyıllardır süregelen zarafetini koruyan bale dansı, çocuklar için adeta bir masaldır. Siz de çocuklarınıza uygun bale kıyafetleri ve aksesuarları alarak onları balenin eğlenceli masalının bir parçası yapabilirsiniz.

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.