Bale İle İlgili Filmler – En Çok İzlenen Ünlü Bale Filmleri

Dans hayatımızın her anında yer alan bir kavramdır. Duygularımızı ifade etmek için kullandığımız en önemli yöntemlerdendir. Film yapımcıları tarafından sıkça kullanılan bu konuyla ilgili birçok sinema ürünü ortaya konulmuştur. Hip-hop’tan Tango’ya, Sirtaki’den Oryantal’e kadar dansın her çeşidine filmlerde denk gelmişizdir. Bale ile ilgili olan filmler ise şöyle:

 • BLACK SWAN – Darren Aronofsky
 • BALLERINA – Bertrand Normand
 • BALLETS RUSSES – Daniel Geller
 • THE CHILDREN OF THEATRE STREET – Robert Dornhelm
 • THE RED SHOES – Michael Powell
 • SUMMER INTERLUDE – Ingmar Bergman
 • LA DANSE – LE BALLET DE L’OPÉRA DE PARIS – Frederick Wiseman
 • BILLY ELLIOT – Stephen Daldry
 • ONLY WHEN I DANCE – Beadie Finzi
 • BALLET – Frederick Wiseman
 • THE TURNING POINT – Herbert Ross
 • MAO’S LAST DANCER – Bruce Beresford
 • OF HEART AND COURAGE, BALLET BEJART LAUSANNE – Arantxa Aguirre
 • LIMELIGHT – Charlie Chaplin
 • DRACULA: PAGES FROM A VIRGIN’S DIARY – Guy Maddin
 • SUSPIRIA – Dario Argento
 • CENTER STAGE – Nicholas Hytner
 • THE COMPANY – Robert Altman

Bale’nin En Çok İzlenen Filmleri

Bahsettiğimiz filmler arasında sadece bale ile ilgili olanlar da var, belgeseller de, dans filmleri de. Tüm zamanların en çok izlenen dans filmleri ise şunlardır:

BLACK SWAN – Darren Aronofsky
Tchaikovsky’nin Kuğu Gölü bale gösterisi etrafında şekillenen Black Swan en çok izlenen bale filmi listesinde ilk sıradadır. Natalie Portman bu filmiyle en iyi kadın oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü almıştır. Son yılların en iyi filmlerinden biridir.

BALLERINA – Bertrand Normand
5 farklı Rus balerinin eğitimlerini, sahne çalışmalarını ve hayatlarını anlatan bir bale filmdir. Balerinler için yol gösterici bir bale filmi olarak kabul edilir. Bu nedenle balerin ve balet adaylarına izletilmesi gerekir.

BALLET SHOES
1936 yayına çıkan aynı adı taşıyan Noel Streatfeild’ın kitabının 2007 yılı televizyon filmi uyarlamasıdır. Filmde Emma Watson başroldedir. En çok izlenen bale filmi listemizde yer alan Ballet Shoes keyifli bir filmdir.

BALLETS RUSSES – Daniel Geller
En çok izlenen bale filmleri arasında yer alan Ballet Russes, farklı yönetmenler tarafından 20’ye yakın balerin ve dansçının çalışmalarından ve hayatlarından görüntüler şeklinde düzenlenmiştir. En iyi belgesel dalında ödüller kazanmıştır.

THE CHILDREN OF THEATRE STREET – Robert Dornhelm
1977 yapımı bale filmi, Amerikan bale belgeselidir. En çok izlenen bale filmleri arasında yer alır, baleye yeni başlayanlar için öğretici ve yol gösterici bir kaynaktır.

THE RED SHOES – Michael Powell
Özgün adı The Red Shoes olan film Türkiye’de Periler Dünyası adıyla gösterime girmiştir. Balerin ve baletlerin oyuncu olarak yer aldığı bale filmi, 1949 yılında “en iyi sanat yönetimi” ve “en iyi müzik” dallarında iki Oscar ödülü almıştır.

BILLY ELLIOT – Stephen Daldry
Balet olmak isteyen yoksul bir çocuğun öyküsünü anlatan film, 1980’lerin kuzey İngiltere’sinde geçmektedir. Billy, babasının zoruyla gittiği ve bir aile geleneği olan boks antrenmanlarını asarak, ailesinden habersiz bale kursuna başlar ve bale onun hayatını değiştirir.

ONLY WHEN I DANCE – Beadie Finzi
Balenin varlıklı ve beyaz insanların elinde olduğu zihniyetini hiçe sayan belgesel film, en çok izlenen bale filmleri arasındadır. Brezilya’da geçen filmin senaryosu oldukça ilgi çekicidir. Mutlaka izlenmesi gereken bale filmleri arasında yer alır.

BALLET – Frederick Wiseman
Balet de 1995 yapımı bir Amerikan belgeseli. Amerikan Bale Tiyatrosu’nda yaşananları, bale sanatçılarının çalışmalarını anlatan bilgilendirici bir belgeseldir.

THE TURNING POINT – Herbert Ross
Arthur Laurents tarafından senaryosu yazılan ve Herbert Ross tarafından yönetilen 1977 yapımı ABD filmidir. En çok izlenen bale filmleri arasında olan The Turning Point, Altın Küre Ödülleri’nde de adaylık kazanmıştır.

LIMELIGHT – Charlie Chaplin
Charlie Chaplin’in yazıp yönettiği ve oynadığı bale filmi komedi ve drama öğelerini bir arada bulundurmaktadır. Ünlü bir palyaçonun genç dansçı Terry’i cinayetten koruması ile başlayan bale filmi ilginç ve komik sahneler içermektedir.

DRACULA: PAGES FROM A VIRGIN’S DIARY – Guy Maddin
Siyah beyaz, cesur bir bale filmi olan Dracula: Pages From A Virgin’s Diary en çok izlenen bale filmleri arasındadır. İlginç tarzı ile sinemaseverleri farklı bir bale filmi beklemektedir.

SUSPIRIA – Dario Argento
Film Amerikalı bale öğrencisi Suzy Banyon’un, ünlü bir dans okulunda öğrenim görmek üzere Almanya’ya gidişiyle başlar. Ardından okulda meydana gelen garip olayların anlatıldığı film aynı zamanda bir gerilim filmidir.

CENTER STAGE – Nicholas Hytner
American Ballet Company’de yer alabilmek amacıyla rekabet eden bir grup dans öğrencisinin arasında geçen çatışmaları ve kıskançlıkları anlatır. En iyi bale filmleri arasında yer alan Center Stage’i mutlaka izlemelisiniz.

Bale sanatını yakından tanımayı sağlayan bale filmleri, izleyenlerin klasik ve modern balenin içinde keyifli bir yolculuk yapmalarını sağlamaktadır. Çocuğunuza baleyi sevdirmek istiyorsanız bu muhteşem filmleri siz de izlemelisiniz.

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.