Bale Müzikleri – En Çok Kullanılan Bale Besteleri

Rönesans döneminde ortaya çıkan ve insanların tiyatral yetenekleri ile dansı birleştirdiği bir tür olan bale yıllardır pek çok sanat dalına kaynak olmuştur. Klasik notalarla hazırlanan müzikler, tarihi gelişimini ve özelliklerini anlatan kitaplar, karakterlerinin balerin ya da balet olduğu filmler bunlardan birkaçıdır. Bale müzikleri ortaya çıktığı yere ve kültüre göre kendini şekillendirmiştir.

Parmak uçlarında yapılan hareketler, el ve kolların vücut ile uyumu bu sanatın zenginliğini ve zarifliğini anlatmaya yetmiyor. Bale müzikleri bu anlamda sahnedeki performansları ve hikayeyi destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ünlü besteciler notaları bir araya getirerek unutulmaz müziklere imza atıyorlar. Bale kursları da bale eğitimlerinde ünlü bestecilerin müzikleriyle öğrencilerine bu eşsiz sanatı öğretiyorlar.

Bale İle İlgili Müzikler

Balede duyguları ve dansı aktarmanın en etkin yolu müzik eşliğinde yapılmasıdır. Bale müzikleri de klasik karakter gösteren bir yapıya sahiptir. Sakin ve huzurlu bir havası olan bale müzikleri, kimi zaman yükselir kimi zaman daha da alçak ritimlerde sergilenir. Bale müzikleri icra edilirken:

 • Keman,
 • viyolonsel,
 • piyano en çok kullanılan aletlerdendir.

1581 yılında “Circe, ou le Ballet Comique de la Reine”in Joyeuse Dükü ve Lorraine Prensesi’nin düğünlerini kutlamak amacıyla Paris’te görkemli bir şekilde sahneye konmasıyla, bale eserleri için müzik yazmanın gerçek anlamda başladığını söyleyebiliriz.

En Çok Dinlenen Bale Müzikleri

Bale 16.yüzyıl sonrasında hem müzikal hem de gösteri anlamında geliştiği için ünlü besteciler de balenin doğasına özgü eserler kaleme almıştır. Ünlü bale müzisyenleri ve eserleri:

 • Jean-Baptiste Lully
 • William Boyce
 • Ninette de Valois’nin “The Prospect Before Us”
 • Gluck “Don Juan”
 • Beethoven “The Creatures of Prometheus”
 • Çaykovski “Besinci Senfonisi”
 • MacMillan “Royal Ballet”
 • Kuğu Gölü
 • Fındıkkıran
 • Uyuyan Güzel vb.

Ayrıca bale müzikleri için klasik dönemde ortaya çıkarılan piyanonun etkisi ile Joseph Haydn, Mozart ve Clementi gibi bestekarların da müzikleri görülmektedir. Romantik dönemde ise Schubert, Rossini, Schumann, Chopin, Wagner, Borodin’in eserleri bale gösterileri için kullanılmıştır. Modern dönemde Bartok, Stravinski, Sergey Sergeviç baleye müzikleri ile katkı sağlamışlardır.

Aşağıda Tom Van Dorn veTchaikovsy’e ait 2 bale müziği videosu yer almaktadır. Keyifli dinlemeler..

Bale Müzikleri İle Çocuklarınız Dans Etmeyi Daha Hızlı Öğreniyor!

Bale müzikleri bale kursları ve eğitim merkezleri tarafından derslerde kullanılıyor elbette. Bale müziklerinin kullanılmasının en büyük sebebi de özellikle çocukların hareket kabiliyetlerinin gelişmesine ve hareketleri hatırlamalarına yardımcı olmasıdır. Bale eğitimlerinde müzik eşliğinde çalışan öğrencilerin müzik kulakları gelişirken hareketler arası bağlantı kurmaları daha kolay olmaktadır. Zihin gelişimini de destekleyen bale müzikleri, çocukların iletişim ve düşünme becerilerini artırmaktadır.

Okul hayatlarında da bağlantı kurma ve soyut düşünme becerilerinin gelişmesini sağlayan bale müzikleri, çocuklarınızın sanatla iç içe büyümesini sağlıyor. Bale, bir yaşam felsefesi olarak 7’den 70’e herkesi etkiliyor.

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.