Bale Okulu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bale kursu seçmek sandığınızdan zor bir süreçtir. Çocuklarınızın geleceğini oluşturmalarını sağlayacak ya da hobi kazanmalarına olanak sunacak olan bale kursları için sıkı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Öğrenme süreci büyük emek ve sabır isteyen bale dansı için eğitim alırken iyi bir araştırma yapmak gerekecektir.

Siz de çocuklarınızı bale kurslarına kayıt ettirmek ve iyi bir eğitim almalarını sağlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken belli başlı kriterler olacak. Bale kursu seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

• Bale eğitmenlerinin diplomaları var mı?

Bale kursu eğitmenlerinin diploma sahibi olmaları önemli bir konudur. Günümüzde dansçı olan herkes bale eğitimi verebileceğini düşünür ancak herkes bale eğitimi veremez. Günümüzde yapılan diploma sahteciliği yüzünden de kişilerin mağdur olduğu düşünülürse eğitmenlerin diplomalarını görmeden çocuklarınızı bale okullarına kayıt ettirmemeniz gerekir.

Bale eğitimi aldığından emin olduğunuz hatta Türkiye’nin en iyi bale eğitmenleri arasında yer alan isimlerden eğitim almaya özen göstermelisiniz. MEB onaylı olmayan ve yurt dışından alınmış ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş sertifikaların geçerli olmadığını da bilmelisiniz. Dolayısıyla bale okulu seçerken diploma unsurunu gözden kaçırmayın.

• Bale kursu Milli Eğitim Bakanlığı onayına sahip mi?

Bale kursu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de kursun MEB’e bağlı olup olmamasıdır. Bale kursları için MEB onayı almak oldukça önemlidir. Çocuklarınızı güvenilir ellere teslim etmek ve sertifikalı eğitim aldırmak istiyorsanız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okulun ismini söyleyerek belge taraması yaptırabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlığını ve geleceğini tehlikeye atmamak için MEB onaylı olmayan kurslara kayıt yaptırmayın.

MEB onaylı bale kursları sayesinde çocuklarınız ileride profesyonelleşecekleri baleyi daha sağlıklı öğrenecektirler. MEB onaylı diploma ve sertifika alan çocuklarınız yurt dışında ve yurt içinde bale eğitmeni olarak çalışabilirler.

• Bale eğitiminde kullanılan metotlar doğru mu?

Bale kursu seçerken kullandıkları eğitim metotlarına da dikkat etmelisiniz. Bale, dünyanın en eski danslarından biri olduğu için klasik ve kendine özgü figürler içermektedir. Dolayısıyla balenin klasik hareketlerinin ve müziklerinin kullanıldığı metotların bale kurslarında geçerli olması gerekir.

Bale okulu seçerken tüm dünyada uygulanan Vaganova metodunu kullandıklarından emin olmalısınız. Konservatuar programlarında da kullanılan Vagona metotu dünyaca ünlü balerin ve baletlerin yetişmesini sağlayan zorlu bir eğitim programıdır. Bunun yanında Cecchetti ve RAD metotları da karşınıza çıkacaktır. Dolayısıyla bu 3 metot dışında eğitim veren ya da hiçbir sisteme sahip olmayan kursları tercih etmemelisiniz.

• Bale kursu her sene bale gösterisi hazırlayabiliyor mu?

Bale kursu seçerken okulunuzun yılsonunda bale gösterisi düzenleyip düzenlemediğini bilmeniz gerekiyor. Çocuğunuzun gelişimini, aldığı eğitimin yararlı olup olmadığını anlamanız için bale kursu tercihinizde yılsonu gösterilerini de önemsemelisiniz. Gelecekte başarılı balerin ve baletler olacak çocuklarınızın hayallerini gerçeğe dönüştürecek bu gösteriler her bale kursunda mutlaka olmalıdır.

• Ders telafisi yapılıyor mu?

Bale kursu seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kursun ders telafisi yapıp yapmadığıdır. Herhangi bir nedenden dolayı alamadığınız dersleri telafi etmeyen kursları tercih etmemeniz gerekir.

• Bale kursu merkezi konumda mı?

Bale kursu seçerken merkezi olup olmamasına da dikkat etmelisiniz. Evinizden uzak bir bale kursuna kayıt yaptırırsanız ulaşım sıkıntısı çekebilirsiniz. Bu nedenle ulaşım seçeneklerine yakın kursları tercih etmelisiniz.

• Mezunlar başarılı mı?

Çocuklarınızın bale kursu sonrasında kariyerini bu alanda şekillendirmelerini istiyorsanız bale kursunun mezunlarının kariyerlerini de incelemelisiniz. Kursunuzun önceki mezunlarının neler yaptıklarını sormalısınız. Başarılı bale kursları iyi öğrenciler yetiştireceklerdir.

Bale kursu seçerken bahsettiğimiz kriterlere dikkat ettiğinizde iyi bir kurs seçimi yapabilirsiniz. Çocuklarınızı güvenle emanet edeceğiniz bir bale okulu bulabilirsiniz. Bale kursu seçerken iyi bir araştırma yapmalısınız.

Yorum yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.